Stock Clearance | Op til 60% rabat på sidste sæsons ski, snowboards og splitboards
Vælg din placering

Faction Prodigy 1 26/27

4.207,09 kr.
+ Gratis montering
Tilføj bindinger
Lav en skipakke og drag fordel af vores faste priser. Du kan angive dine monteringsoplysninger i indkøbskurven eller senere via e-mail.
SKI-POLER
Tilføj en skistav til en fordelagtig sætpris med mindst 20 % rabat på den normale salgspris.
Gratis Snowcountry Skitaske
Gratis skitaske ved køb af denne ski. Så længe lager haves.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Egenskaber

Niveau

Begynder
Lidt avanceret
Fremskreden
Meget avanceret
Ekspert

Karakter

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Sving

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Sneforhold

Soft
←
•
→
Hard
Vigtige oplysninger
Sæson 2026-2027
Niveau Lidt avanceret, Fremskreden, Meget avanceret
Drejningsradius 17m @ 178cm
Skimål 120-88-112
Freestyle Intended Use Park & Pipe, All-Mountain Freestyle
Country of origin BG

Kort sagt

The Faction Prodigy 1 er en parkfokuseret ski designet til øvede skiløbere, der ønsker alsidighed både på pisten og i parken. Med en taljebredde 10 mm smallere end Prodigy 2 giver den hurtigere kantændringer og præcis styring på præparerede pister. Poplerkernen forstærket med ask tilføjer ekstra holdbarhed, så skien kan klare kraftige påvirkninger og gentagen brug i parken. Balanceret mellem legefuldhed og stabilitet er Prodigy 1 ideel til skiløbere, der udvikler deres freestyle-færdigheder, samtidig med at de nyder ture på pisten.

Detaljeret

Rocker Camber Rocker
Skien er let at dreje takket være en løft i både spids og hale. På grund af camberen under foden giver skiens talje greb på hårdere sne. Ski med denne type profil foretrækker at blive kørt fra en mere centreret position..

Poplar Core 
Poplar er et let, holdbart blødt træ kendt for sin flex, pop og vibrationsdæmpning. Som udelukkende anvendes i denne ski-kerne, forbedrer det ydeevnen og giver torsionsstabilitet for imponerende greb på nedkørslen.

Carbon/rubber stomp pad 
En 600 mm lang, 15 mm bred carbon- og gummiforstærkning er placeret under foden, lige over kanten, og giver ekstra holdbarhed til denne alsidige all-mountain ski. Dette lag beskytter ikke kun ski-kernen mod stød på rails men forbedrer også stabiliteten og absorberer vibrationer under dine støvler, hvilket gør landingerne blødere for både dig og dine ski.

XL 2.5mm Edges
Ekstra tykke kanter for at sikre, at skiene kan tåle mere slid og holde længere.

Directional Twin
En smallere hale end spidsen, hvilket sikrer optimal nedkørselsperformance. Twin-tippen i halen opfordrer til leg og en freestyle-holdning, så det ikke er noget problem at køre switch. 

Elliptical Sidecut 
Elliptical Sidecut består af en længere radius under foden og kortere radier i spids og hale på skien. Den lange radius under foden gør det muligt at pivotere hurtigere og lettere, mens en kortere radius i spids og hale gør det nemmere at igangsætte sving. Denne sidecut tillader en bred variation af svinglængder, vinkler og monteringspositioner.

Sidewall Construction
En holdbar PU-sidevæg forsegler og beskytter skiens lagdelte konstruktion samtidig med at den tilføjer strukturel styrke. Ved at forbedre kraftoverførslen fra skiløberen til kanterne giver sidewall-konstruktionen bedre kantgreb, øget stabilitet i fart og mere præcis styring. Den forbedrer også holdbarhed og slagfasthed for langvarig ydeevne.

Faction Mounting Guide
The Faction Collective mounting point recommendation: a subtle difference in mounting position can greatly enhance your skiing experience.

Newschool +3cm: du ønsker en legesyg ski til twin-tip-inspireret kørsel.

Progressive +1,5: stor alsidighed, carving & slashing, det bedste fra begge verdener.

Classic giver optimal carving-evne og opdrift i dyb sne.


Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Tekniske specifikationer

Freestyle 120 88 112
Tip & Tail Rocker
Teknisk

Kendetegn

  1. Freestyle
    Shape

    Freestyle

    The shape of a freestyle ski is designed for tricks, jumps and creative use of the terrain. Its shape keeps the ski agile and easy to steer, while supporting switch skiing and use in the park.

  2. Tip & Tail Rocker
    Profil

    Tip & Tail Rocker

    A Tip & Tail Rocker profile has an earlier-rising tip and tail with camber underfoot. This makes the ski easier to turn and increases versatility in soft and variable snow.

  3. Performance Woodcore
    Ski core

    Performance Woodcore

    Developed to provide more support, precision and stability. This gives the ski a more direct and powerful character, especially at higher speeds and during technical skiing.

  4. Hybrid Cap Sidewall
    Side wall

    Hybrid Cap Sidewall

    Combines sidewall and cap construction within the same ski. The sidewall is used where direct power transfer is desired, while the cap construction on other sections can help reduce weight and create a more accessible skiing feel.

  5. Stomp Pad
    Core Tech

    Stomp Pad

    Local reinforcement around the area underfoot and the binding. It is designed to handle high loads and hard landings, giving this part of the ski additional support and durability.

  6. Medium
    Flex

    Medium

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  7. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 17m @ 178cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Størrelsesguide

Faction Prodigy 1

Size158164171178184
Tip width(mm)120120120120120
Waist width(mm)8888888888
Tail width(mm)112112112112112
Radius - Sidecut(m)1315161719
Weight per ski(g)15001580164017501800