Stock Clearance | Op til 60% rabat på sidste sæsons ski, snowboards og splitboards
Vælg din placering

Armada Antimatter 88 26/27

4.214,37 kr.
3.823,93 kr.
+ Gratis montering
Tilføj bindinger
Lav en skipakke og drag fordel af vores faste priser. Du kan angive dine monteringsoplysninger i indkøbskurven eller senere via e-mail.
SKI-POLER
Tilføj en skistav til en fordelagtig sætpris med mindst 20 % rabat på den normale salgspris.
Gratis Snowcountry Skitaske
Gratis skitaske ved køb af denne ski. Så længe lager haves.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Egenskaber

Niveau

Begynder
Lidt avanceret
Fremskreden
Meget avanceret
Ekspert

Karakter

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Sving

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Sneforhold

Soft
←
•
→
Hard
Vigtige oplysninger
Sæson 2026-2027
Niveau Fremskreden, Meget avanceret, Ekspert
Drejningsradius 17m @ 168cm
Skimål 130-88-111

Kort sagt

Armada AntiMatter 88 er en sporty all-mountain-ski for avancerede skiløbere, som primært kører på pisten, men ikke ønsker at være begrænset til en traditionel frontside-ski. Takket være kombinationen af Speed Metal Titanal-konstruktion og en moderne form tilbyder skien masser af greb, stabilitet og tryghed ved højere hastigheder, samtidig med at den føles overraskende adræt og legesyg. AntiMatter 88 trives bedst på hårdtpakkede pister og under almindelige sneforhold, hvor den indbyder til dynamiske sving og en aktiv skistil. Hvis du søger masser af opdrift i dyb sne, passer bredere modeller fra AntiMatter-serien bedre. Denne ski er udviklet til skiløbere, der ønsker at kombinere kraftfuld ydeevne på pisten med moderne all-mountain-alsidighed.

Detaljeret

Tip rocker piste-ski

Poplar Core
Kernen er 100% poppeltræ, hvilket giver en ski, der er stabil og forudsigelig men samtidig kraftfuld i alle sneforhold. 

All-mountain Edge 2.1
Stærk stålkant tilpasset skitypen. Allmountain 2.1 er en termisk forstærket stålkant med perfekt balance mellem holdbarhed og skifølelse.

AR100 Sidewall
Sidewall i fuld længde over 100% af skien for at give maksimal torsionsstivhed og kantgreb.


 

Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Tekniske specifikationer

Piste 130 88 111
Tip & Tail Rocker
Teknisk

Kendetegn

  1. Piste
    Shape

    Piste

    The shape of a piste ski is designed for groomed slopes. Its narrower platform allows quick edge-to-edge transitions and precise turn initiation, with a strong focus on grip and control on firm snow.

  2. Tip & Tail Rocker
    Profil

    Tip & Tail Rocker

    A Tip & Tail Rocker profile has an earlier-rising tip and tail with camber underfoot. This makes the ski easier to turn and increases versatility in soft and variable snow.

  3. Woodcore
    Ski core

    Woodcore

    Provides a natural combination of damping, rebound and support. This gives the ski a predictable and balanced feel in different conditions.

  4. Directional
    Ski outline

    Directional

    Features a longer and generally wider tip than tail, with the sidecut positioned further back. This makes the shape clearly focused on forward skiing and provides more support and direction when entering and exiting a turn.

  5. Full Sidewall
    Side wall

    Full Sidewall

    Uses a vertical sidewall along almost the entire length of the ski. This provides direct power transfer to the steel edges and is commonly used on skis where precision, edge grip and support are important.

  6. Carbon
    Core Tech

    Carbon

    Lightweight carbon reinforcement can add stiffness and a more direct response without adding much weight. This helps the ski remain light while still providing support, although the exact effect depends strongly on the amount and placement of the carbon.

  7. Medium
    Flex

    Medium

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  8. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 17m @ 168cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Størrelsesguide

Armada Antimatter 88

Size160168176184
Tip width(mm)128130131132
Waist width(mm)88888888
Tail width(mm)110111112113.4
Radius - Sidecut(m)16.216.717.217.7
Weight per ski(g)1450157516751800