Stock Clearance | Op til 60% rabat på sidste sæsons ski, snowboards og splitboards
Vælg din placering

Salomon Addikt + MI12 GW 26/27

5.747,38 kr.
4.207,09 kr.
SKI-POLER
Tilføj en skistav til en fordelagtig sætpris med mindst 20 % rabat på den normale salgspris.
Gratis Snowcountry Skitaske
Gratis skitaske ved køb af denne ski. Så længe lager haves.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Egenskaber

Niveau

Begynder
Lidt avanceret
Fremskreden
Meget avanceret
Ekspert

Karakter

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Sving

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Sneforhold

Soft
←
•
→
Hard
Vigtige oplysninger
Sæson 2026-2027
Niveau Lidt avanceret, Fremskreden, Meget avanceret
Drejningsradius 13m @ 163cm
Skimål 123-72-103
Country of origin BG

Kort sagt

Salomon Addikt er lavet til skiløbere, der kan lide at tilbringe hele dagen på præparerede pister. Motion Tail-teknologi giver ekstra fleksibilitet og stabilitet i skiens bagende, hvilket skaber en ski, der er tilgivende og samtidig responsiv. Dette design gør det nemt at skifte mellem afslappet kørsel og mere energisk carving, samtidig med at man bevarer kontrol og komfort. Sammenlignet med Addikt Pro 66 og Pro 76 er den mindre fokuseret på maksimal ydeevne, med en lidt blødere flex og en opbygning, der lægger vægt på komfort og let håndtering frem for absolut præcision og fart.

Detaljeret

Rocker Camber Flad
Skien styres ubesværet takket være tip rocker og holder sig let oven på sneen. Med forspænding under bindingen er skien let at tage af og giver dig mulighed for at lægge et stort pres på kanterne.

Fuld poppeltræskerne
En fuld Woodcore-konstruktion maksimerer livlighed, stabilitet og kontakt mellem ski og sne, samtidig med at den filtrerer vibrationer.

Dobbelt Ti
Et dobbelt lag titanal, et på hver side af kernen, forbedrer ydeevnen i hård sne. Det øger præcisionen, giver et godt kantgreb og forbedrer reaktionsevnen.

Motion Tail Technology
Polymerpuder er smeltet ind i titanal-laget, hvilket øger halens fleksibilitet med 5 % og giver en mere tilgivende, men responsiv skioplevelse.

Semi-sandwich sidevægge
Sikrer stabilitet og jævn kontakt mellem ski og sne, hvilket forbedrer manøvredygtigheden og gør det nemmere at tage sving. Giver en responsiv og kontrolleret skioplevelse, der gør svingene mere præcise og behagelige.

Sidevæg af genanvendt ABS
I stedet for at bruge jomfruelig, oliebaseret plast er sidevæggene lavet af genbrugsmaterialer, der opstår under produktionen. Typisk kasseres 40-50 % af det materiale, der bruges til at fræse skisidevægge, som spåner. Disse spåner opsamles, oparbejdes og omdannes til nye sidevægge. Denne metode bevarer de oprindelige egenskaber og reducerer samtidig spildet betydeligt.


Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Tekniske specifikationer

Piste 123 72 103
Tip Rocker
Teknisk

Kendetegn

  1. Piste
    Shape

    Piste

    The shape of a piste ski is designed for groomed slopes. Its narrower platform allows quick edge-to-edge transitions and precise turn initiation, with a strong focus on grip and control on firm snow.

  2. Tip Rocker
    Profil

    Tip Rocker

    A Tip Rocker profile has an earlier-rising tip combined with camber underfoot and more traditional contact towards the tail. This makes turn initiation easier while maintaining good grip and stability on hard snow.

  3. Performance Woodcore
    Ski core

    Performance Woodcore

    Developed to provide more support, precision and stability. This gives the ski a more direct and powerful character, especially at higher speeds and during technical skiing.

  4. Directional
    Ski outline

    Directional

    Features a longer and generally wider tip than tail, with the sidecut positioned further back. This makes the shape clearly focused on forward skiing and provides more support and direction when entering and exiting a turn.

  5. Partial Sidewall
    Side wall

    Partial Sidewall

    Uses a vertical sidewall only on part of the ski, usually around the area underfoot. This keeps power transfer around the binding direct, while allowing weight to be reduced towards the tip and tail and making those areas easier to flex.

  6. Titanal
    Core Tech

    Titanal

    Titanal reinforcement adds damping, torsional stiffness and a more composed feel to the ski. This makes the ski feel more precise and stable at higher speeds and on hard snow, although titanal also adds weight.

  7. Medium
    Flex

    Medium

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  8. Short
    Radius

    Short

    With a radius of 13m @ 163cm, this ski initiates short turns easily and gets onto its edges quickly. It requires relatively little input, but at higher speeds it may need more attention to remain calm and stable.

Størrelsesguide

Salomon Addikt

Size149156163170177
Tip width(mm)122122123123124
Waist width(mm)7272727272
Tail width(mm)102102103103104
Radius - Sidecut(m)1112131415
Weight per ski(g)16401760188020002120