Stock Clearance | Op til 60% rabat på sidste sæsons ski, snowboards og splitboards
Vælg din placering

Majesty Dirty Bear Pro 26/27

5.126,67 kr.
+ Gratis montering
Tilføj bindinger
Lav en skipakke og drag fordel af vores faste priser. Du kan angive dine monteringsoplysninger i indkøbskurven eller senere via e-mail.
SKI-POLER
Tilføj en skistav til en fordelagtig sætpris med mindst 20 % rabat på den normale salgspris.
Gratis Snowcountry Skitaske
Gratis skitaske ved køb af denne ski. Så længe lager haves.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Egenskaber

Niveau

Begynder
Lidt avanceret
Fremskreden
Meget avanceret
Ekspert

Karakter

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Sving

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Sneforhold

Soft
←
•
→
Hard
Vigtige oplysninger
Sæson 2026-2027
Niveau Fremskreden, Meget avanceret, Ekspert
Drejningsradius 19m @ 171cm
Skimål 122-90-113
Freestyle Intended Use Park & Pipe, All-Mountain Freestyle
Country of origin PL

Kort sagt

Majesty Dirty Bear Pro er bygget til freestyle-skiløbere, der ønsker præcision, respons og en ski, der trives i enhver kreativ linje. Den er udviklet sammen med det japanske freestyle-team og har en kerne af fuldtræ og en retningsbestemt twin-tip-form, der giver afbalanceret performance i parken og andre steder. Den stærke camber giver øjeblikkeligt kantgreb og dæmper tunge landinger, mens tip rocker gør svinginitiering og nose butters ubesværet. Holdbar konstruktion og et ridsefast topsheet sikrer, at den holder til daglige parkrunder og store hop.

Detaljeret

Rocker Camber Rocker
Skien er let at dreje takket være en stigning i både spids og hale. På grund af camberen under foden giver skiens talje greb i hårdere sne. Ski med denne type profil kan lide at blive kørt fra en mere centreret position.

Trækerne
Kernen består af særligt udvalgte træsorter, der er lamineret i forskellige sammensætninger til en solid kerne. Det giver designerne kontrol over alle skiens egenskaber.

Glasfiber
Leverer tilpasset flex med øget vridningsmodstand og stabilitet.

Sidevægskonstruktion
Et PU-lag, der forsegler den lagdelte skikonstruktion på siden og giver ekstra styrke. Ski med sidevægskonstruktion er generelt mere stabile ved høj fart, mere livlige og mere holdbare.


Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Tekniske specifikationer

Freestyle 122 90 113
Tip Rocker
Teknisk

Kendetegn

  1. Freestyle
    Shape

    Freestyle

    The shape of a freestyle ski is designed for tricks, jumps and creative use of the terrain. Its shape keeps the ski agile and easy to steer, while supporting switch skiing and use in the park.

  2. Tip Rocker
    Profil

    Tip Rocker

    A Tip Rocker profile has an earlier-rising tip combined with camber underfoot and more traditional contact towards the tail. This makes turn initiation easier while maintaining good grip and stability on hard snow.

  3. Performance Woodcore
    Ski core

    Performance Woodcore

    Developed to provide more support, precision and stability. This gives the ski a more direct and powerful character, especially at higher speeds and during technical skiing.

  4. Hybrid Cap Sidewall
    Side wall

    Hybrid Cap Sidewall

    Combines sidewall and cap construction within the same ski. The sidewall is used where direct power transfer is desired, while the cap construction on other sections can help reduce weight and create a more accessible skiing feel.

  5. Medium
    Flex

    Medium

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  6. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 19m @ 171cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Størrelsesguide

Technical Details Majesty Dirty Bear Pro
                           
Size150160166171176181
Tip width (mm)122122122122122122
Waist width (mm)909090909090
Tail width (mm)113113113113113113
Radius - Sidecut (m)14.51617.5192021.5
Weight per ski (g)12701400145015001610