Stock Clearance | Op til 60% rabat på sidste sæsons ski, snowboards og splitboards
Vælg din placering

Majesty Superscout 26/27

5.356,56 kr.
+ Gratis montering
Tilføj bindinger
Lav en skipakke og drag fordel af vores faste priser. Du kan angive dine monteringsoplysninger i indkøbskurven eller senere via e-mail.
SKI-POLER
Tilføj en skistav til en fordelagtig sætpris med mindst 20 % rabat på den normale salgspris.
Gratis Snowcountry Skitaske
Gratis skitaske ved køb af denne ski. Så længe lager haves.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Egenskaber

Niveau

Begynder
Lidt avanceret
Fremskreden
Meget avanceret
Ekspert

Karakter

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Sving

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Sneforhold

Soft
←
•
→
Hard
Vigtige oplysninger
Sæson 2026-2027
Niveau Lidt avanceret, Fremskreden, Meget avanceret
Drejningsradius 16m @ 170cm
Skimål 124-85-104
Touring Intended Use Lightweight
Country of origin PL

Kort sagt

Majesty Superscout tilbyder effektiv vibrationsdæmpning og all-mountain rocker i et let og hurtigt design. Med en klassisk profil kombinerer denne ski problemfrit fart og stabilitet, hvilket gør den ideel til alsidige præstationer på ethvert bjerg.

Detaljeret

Rocker Camber Small Rise
Ski med rocker i spidsen, camber i midten og en lille stigning i halen er meget alsidige. Skien er let at dreje, og camberen under foden giver skien greb i hårdere sne. Halen er let hævet, men det er ikke som en fuld rocker. Det giver en afbalanceret kombination af let drejning og carving uden at gå på kompromis med stabiliteten.

Kerne af Paulownia-træ
Letvægts trækerne af Paulownia-træ med askeindlæg, der giver livlig flex og responsivitet.

Glasfiber
Giver tilpasset flex med øget vridningsmodstand og stabilitet.


Enkelt Textolite-plade
Plader af forstærkningsmateriale (epoxyimprægneret glasfiberstof) i lag over og under kernen for at støtte den midterste del af skien.

Sidevægskonstruktion
Et PU-lag, der forsegler den lagdelte skikonstruktion på siden og giver ekstra styrke. Ski med sidevægskonstruktion er generelt mere stabile ved høj fart, mere livlige og mere holdbare.


Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Tekniske specifikationer

Tour 124 85 104
Tip Rocker
Teknisk

Kendetegn

  1. Tour
    Shape

    Tour

    The shape of a touring ski is designed to balance efficient uphill travel with downhill performance. It remains agile and relatively lightweight, while providing enough flotation for softer snow conditions.

  2. Tip Rocker
    Profil

    Tip Rocker

    A Tip Rocker profile has an earlier-rising tip combined with camber underfoot and more traditional contact towards the tail. This makes turn initiation easier while maintaining good grip and stability on hard snow.

  3. Light Woodcore
    Ski core

    Light Woodcore

    Focused on reducing the overall weight of the ski. This makes the ski feel lighter and requires less effort to steer and carry.

  4. Directional
    Ski outline

    Directional

    Features a longer and generally wider tip than tail, with the sidecut positioned further back. This makes the shape clearly focused on forward skiing and provides more support and direction when entering and exiting a turn.

  5. Hybrid Cap Sidewall
    Side wall

    Hybrid Cap Sidewall

    Combines sidewall and cap construction within the same ski. The sidewall is used where direct power transfer is desired, while the cap construction on other sections can help reduce weight and create a more accessible skiing feel.

  6. Medium
    Flex

    Medium

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  7. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 16m @ 170cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Størrelsesguide

Technical Details Majesty Superscout

                           
Size146154162170176182
Tip width (mm)121123123124125126
Waist width (mm)838484858585
Tail width (mm)101102103104105106
Radius - Sidecut (m)131415161718
Weight per ski (g)105012201300144015001580