Stock Clearance | Op til 60% rabat på sidste sæsons ski, snowboards og splitboards
Vælg din placering

Majesty Havoc 90 carbon 25/26

6.506,04 kr.
3.823,93 kr.
+ Gratis montering
Tilføj bindinger
Lav en skipakke og drag fordel af vores faste priser. Du kan angive dine monteringsoplysninger i indkøbskurven eller senere via e-mail.
SKI-POLER
Tilføj en skistav til en fordelagtig sætpris med mindst 20 % rabat på den normale salgspris.
50% rabat på en Snowcountry Skibag
Skiposen er fremstillet af ekstra slidstærkt og vandtæt materiale for at beskytte dine ski optimalt. Vælg den ønskede størrelse for at tilføje tasken til din indkøbskurv. Så længe lager haves.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Egenskaber

Niveau

Begynder
Lidt avanceret
Fremskreden
Meget avanceret
Ekspert

Karakter

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Sving

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Sneforhold

Soft
←
•
→
Hard
Vigtige oplysninger
Sæson 2025-2026
Niveau Fremskreden, Meget avanceret
Drejningsradius 20m @ 172cm
Skimål 123-90-108
Touring Intended Use Freetouring

Kort sagt

Majesty Havoc 90 Carbon er en ægte free-touring-ski, som på grund af sin Paulownia-kerne forstærket med carbon giver komfort på touring og selvtillid på downhill. 90 mm gør, at skien er rimelig god i forskellige terræner.

Detaljeret

Rocker Camber Small Rise
Ski med rocker i spidsen, camber i midten og en lille stigning i halen er meget alsidige. Skien er let at dreje, og camberen under foden giver skien greb i hårdere sne. Halen er let hævet, men det er ikke som en fuld rocker. Det giver en afbalanceret kombination af let drejning og carving uden at gå på kompromis med stabiliteten.

Kerne af Paulownia-træ
Letvægts trækerne af Paulownia-træ med askeindlæg, der giver livlig flex og responsivitet.

Kulstof
Carbon er tilføjet som en forstærkning til kernen. Carbon er let, stærkt og holdbart.


Enkelt Textolite-plade
Plader af forstærkningsmateriale (epoxyimprægneret glasfiberstof) i lag over og under kernen for at støtte den midterste del af skien.

4R sidecut
Fire forskellige radier bruges i sidecut, hvilket gør svingene lettere og giver mere selvtillid, stabilitet og kontrol i alle typer terræn.

Sidevægskonstruktion
Et PU-lag, der forsegler den lagdelte skikonstruktion på siden og giver ekstra styrke. Ski med sidevægskonstruktion er generelt mere stabile ved høj fart, mere livlige og mere holdbare.


Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Tekniske specifikationer

Tour 123 90 108
Tip Rocker
Teknisk

Kendetegn

  1. Tour
    Shape

    Tour

    The shape of a touring ski is designed to balance efficient uphill travel with downhill performance. It remains agile and relatively lightweight, while providing enough flotation for softer snow conditions.

  2. Tip Rocker
    Profil

    Tip Rocker

    A Tip Rocker profile has an earlier-rising tip combined with camber underfoot and more traditional contact towards the tail. This makes turn initiation easier while maintaining good grip and stability on hard snow.

  3. Light Woodcore
    Ski core

    Light Woodcore

    Focused on reducing the overall weight of the ski. This makes the ski feel lighter and requires less effort to steer and carry.

  4. Directional
    Ski outline

    Directional

    Features a longer and generally wider tip than tail, with the sidecut positioned further back. This makes the shape clearly focused on forward skiing and provides more support and direction when entering and exiting a turn.

  5. Hybrid Cap Sidewall
    Side wall

    Hybrid Cap Sidewall

    Combines sidewall and cap construction within the same ski. The sidewall is used where direct power transfer is desired, while the cap construction on other sections can help reduce weight and create a more accessible skiing feel.

  6. Carbon
    Core Tech

    Carbon

    Lightweight carbon reinforcement can add stiffness and a more direct response without adding much weight. This helps the ski remain light while still providing support, although the exact effect depends strongly on the amount and placement of the carbon.

  7. Medium
    Flex

    Medium

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  8. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 20m @ 172cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Størrelsesguide

Technical Details Majesty Havoc 90 carbon

                           
Size164172178184
Tip width (mm)121123123124
Waist width (mm)90909090
Tail width (mm)107108108109
Radius - Sidecut (m)20202120
Weight per ski (g)1460150016701780