Sprog
Leveringsland
x
ATK

RT 11 Evo

4.437,14 kr.
3.638,45 kr.
ATK Crampons
Tilføj steigejern til din ATK-binding med ekstra rabat.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal

Kort sagt

ATK RT 11 EVO er en højtydende, letvægts touringbinding, der vejer lige under 330 gram. Den har det justerbare EVO-tåstykke, der giver enestående elastisk absorption til avanceret præcision på ski. Ideel til skiløbere, der søger et let, effektivt skridt op ad bakke med stærk performance ned ad bakke.

+ Justerbare udløsningsindstillinger på hæl og tå.
+ Automatisk bremse.
+ Nem indstigning.

Detaljeret

Easy Entry System
Dette system er kendetegnet ved et nyt design af tådelen. En jævn indstigning, som er sikker og nem at montere, fås til alle de nyeste modeller og er effektiv, selv om sålerne er slidte.

Cam-udløsningssystem
ATK Cam Release System® er monteret inde i bindingens hældel for at kontrollere støvlens indtræden og lodrette udløsning i tilfælde af fald. En specialdesignet Cam-profil presses mod hælpindene af en forspændt fjeder: Når der sker en indtrængning eller en udløsning i tilfælde af fald, tvinges pindene til at gå gennem Cam-profilen, som giver en præcis modstand mod pinudløsningen, afhængigt af den udløsningsværdi, der er indstillet på bindingen.

  • Giver den bedste downhill-performance på markedet med konsekvent og uovertruffen reduktion af støvletorsion.
  • Ekstremt præcis udløsningsydelse.
  • Giver den nemmeste step-in-hæl i sektoren.
  • Kompakte dimensioner og usædvanligt let.

Elastisk responssystem
Skiene bøjer, når de presses sammen, eller når de hopper, takket være ATK Elastic Response System® glider hælstykket mod halen og placerer sig selv igen, når de normale forhold er genoprettet.

  • Sikrer skienes naturlige fleksibilitet.
  • Forbedret frigørelsesmekanisme i tilfælde af fald.
  • Reducerer trykket på skistøvle-bindingssystemet.

Magneto-hælklapper
Et genialt og enkelt magnetsystem giver nem håndtering og stabilisering af hælklapperne.

  • Ekstremt let og komfortabelt hælklapsystem.

Sikret mod snepakning
Et særligt design af tådelen, der forhindrer ophobning af sne/is/skidt under indhakselementerne.

  • Ingen snepakning under tådelen, selv ved flere overgange op/ned ad bakke.
  • Undgår snebelastninger på tådelen, hvilket giver en perfekt lethed på ethvert tidspunkt.

Justering af tåstykkets frigørelse
De justerbare indstillinger for hæludløseren er nu også tilgængelige for tådelen! Den nye tådel fra ATK Bindings har justerbare udløsningsindstillinger, og kombineret med hælstykket giver den stabilitet i topklasse.

  • Ekstraordinær stabilisering og elasticitet af bindinger.
  • Ideel indstilling af tådelen i henhold til skiløberens egenskaber
  • Afbalanceret ydeevne for tådel og hældel.

EVO-bremsesystem
Med EVO-systemet styrer du skibremserne med én hånd: Drej hælhovedet 180 grader for at skifte mellem op- og nedstigning.


Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Vigtige oplysninger
Sæson 2025-2026
Skibinding din-værdi 3-11
Ski binding type Dynafit/touring
Kompatibilitet skistøvelsål Tech only
Anvendelse Freetouring
Vægt (pr. stk.) 325g