Sprog
Leveringsland
x
ATK

Crest 10

3.440,89 kr.
2.981,08 kr.
ATK Crampons
Tilføj steigejern til din ATK-binding med ekstra rabat.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal

Kort sagt

ATK Crest 10 er en letvægtsbinding med alle funktioner. Med en vægt på kun 295 gram er listen over specifikationer virkelig imponerende. Ideel til lange traverser og spændende skiture. Crest kombinerer komfort, fleksibilitet og holdbarhed med ydeevne på alle niveauer.

+ En binding med alle muligheder på 295 gram
+ Bygget af holdbare aluminiumsdele.
- Ikke til ski med en bredde på over 102 mm.

Detaljeret

Easy Entry System
Dette system er kendetegnet ved et nyt design af tådelen. En jævn indstigning, som er sikker og nem at montere, fås til alle de nyeste modeller og er effektiv, selv om sålerne er slidte.

Cam-udløsningssystem
ATK Cam Release System® er monteret inde i bindingens hældel for at kontrollere støvlens indtræden og lodrette udløsning i tilfælde af fald. En specialdesignet Cam-profil presses mod hælpindene af en forspændt fjeder: Når der sker en indtrængning eller en udløsning i tilfælde af fald, tvinges pindene til at gå gennem Cam-profilen, som giver en præcis modstand mod pinudløsningen, afhængigt af den udløsningsværdi, der er indstillet på bindingen.

  • Giver den bedste downhill-performance på markedet med konsekvent og uovertruffen reduktion af støvletorsion.
  • Ekstremt præcis udløsningsydelse.
  • Giver den nemmeste step-in-hæl i sektoren.
  • Kompakte dimensioner og usædvanligt let.

Elastisk responssystem
Skiene bøjer, når de presses sammen, eller når de hopper, takket være ATK Elastic Response System® glider hælstykket mod halen og placerer sig selv igen, når de normale forhold er genoprettet.

  • Sikrer skienes naturlige fleksibilitet.
  • Forbedret frigørelsesmekanisme i tilfælde af fald.
  • Reducerer trykket på skistøvle-bindingssystemet.

AP-bremsesystem
Du skal blot trykke på bremsepedalen og dreje hælstykket for at låse skibremsen. Mekanismen aktiveres med en enkel bevægelse, hvilket gør den nem at bruge og pålidelig på grund af det begrænsede antal komponenter.

Magnetiske hælklapper
Et genialt og enkelt magnetsystem giver nem håndtering og stabilisering af hælklapperne.

  • Ekstremt let og komfortabelt hælklapsystem.

Modstandsdygtig over for sne
Et særligt design af tådelen, der forhindrer ophobning af sne/is/affald under indhakningselementerne.

  • Ingen snepakning under tådelen, selv ved flere overgange op/ned ad bakke.
  • Undgår snebelastninger på tådelen, hvilket giver en perfekt lethed på ethvert tidspunkt.


Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Vigtige oplysninger
Sæson 2025-2026
Skibinding din-værdi 4-10
Ski binding type Dynafit/touring
Kompatibilitet skistøvelsål Tech only
Anvendelse Allround Touring
Vægt (pr. stk.) 295