RABATKODER OP TIL 150 € >>>
Indlæser...

Black Crows Camox Freebird 188cm Ex-Demo

35%
Special Price 3.985,69 kr. Regular Price 6.132,04 kr.
35%
Inkl. moms.

Hurtigt overblik

Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Skiene er blevet testet af vores team. Borede huller er blevet lukket professionelt.
Kan kombineres med en binding efter eget valg.
Vokset og serviceret, klar til brug.

Black Crows Camox Freebird er en tilgængelig og effektiv allrounder til skituren, som er kendt for sin tilgivelse og legesyge. Det legesyge, freestyle-afledte DNA gør Camox Freebird nem at køre på i blandede forhold, og den lange effektive kant giver den god stabilitet og et stort greb ved høj fart. En perfekt turski til kreativitet i alle typer terræn!

Detaljer

Rocker Camber Small Rise
Ski med rocker i spidsen, camber i midten og en lille stigning i halen er meget alsidige. Skien er let at dreje, og camberen under foden giver skien greb på hårdere sne. Halen er let hævet, men det er ikke som en fuld rocker. Det giver en afbalanceret kombination af let drejning og carving uden at gå på kompromis med stabiliteten.

Trækerne
Kernen består af specifikt udvalgte træsorter, der er lamineret i forskellige sammensætninger til en solid kerne. Det giver designerne kontrol over alle skiens egenskaber.

Kulstof
Carbon tilføjes som en forstærkning til kernen. Carbon er let, stærkt og holdbart.

Titanal-bindingsplade
En Titanal-plade under bindingen sikrer holdbarhed af monteringsplatformen og øjeblikkelig fastgørelse af bindingen til skien.

Sidevægskonstruktion
Et PU-lag, der forsegler den lagdelte skikonstruktion på siden og giver ekstra styrke. Ski med en sidevægskonstruktion er generelt mere stabile i fart, mere livlige og mere holdbare.


Technical Details Black Crows Camox Freebird
Size157.1164.3171.1178.4183.4188.2
Tip width(mm)132134134136136136
Waist width(mm)959595959595
Tail width(mm)111112113114115116
Radius - Sidecut(m)171717171717
Weight per ski(g)127513501425147515501650