Indlæser...

Blizzard Hustle 9 23/24

50%
Kun %1 tilbage
As low as 2.487,96 kr. Regular Price 4.975,54 kr.
50%
Inkl. moms.

Hvilken længde ski

Hvilken skilængde du har brug for, afhænger af dit niveau, vægt, højde, skitype og personlige præferencer.

Tabellen nedenfor er en rettesnor til at bestemme den rigtige længde ski baseret på skitype og niveau.

Specifikationer
Skimål 128-94-117
Drejningsradius 17m @ 180cm

Hurtigt overblik

Beskrivelsen af dette produkt er blevet oversat automatisk. Klik her for at læse den originale tekst.

Blizzard Hustle-skiene er lette på op ad bakke og utroligt stabile på nedkørsel og er her for at lukke hullet mellem de lette Zero G-turski og de solide Rustler Freeride-skier. Med en TrueBlend Free Woodcore og carbonstøtte er skien fugtig, stabil og let. Blizzard Hustle går ikke på kompromis på noget tidspunkt i din skioplevelse. Vælg Blizzard Hustle 9, hvis du vil have en kraftfuld turski eller en let all-mountain-ski.

Detaljer

Rocker Camber Small Rise
Ski med rocker i spidsen, camber i midten og en lille stigning i halen er meget alsidige. Skien er let at dreje, og camberen under foden giver skien greb på hårdere sne. Halen er let hævet, men det er ikke som en fuld rocker. Det giver en afbalanceret kombination af let drejning og carving uden at gå på kompromis med stabiliteten.


Freeride Backcountry-konstruktion


Trueblend Free trækerne
Trueblend Free Woodcore placerer specifikt tre forskellige tætheder af træ sammen for at danne en trækerne, der er specielt designet til at optimere skiens flex og give en jævn og afbalanceret følelse. Blandingen af de forskellige træsorter skaber tre forskellige flexzoner: en blødere flexzone i spids- og haleområdet, som gør det nemt at starte og slippe svinget, en medium flexzone foran og bag bindingen, som hjælper med at give selvtillid og kontrol, og endelig en stivere flexzone i midten, under bindingen, som garanterer perfekt kantgreb og stabilitet. Trueblend woodcores er designet til at give lige præcis den mængde, du har brug for, performance, kontrol og selvtillid, så du kan gøre, hvad du vil, når du vil, hvor som helst på bjerget.


Carbon D.R.T.
"Dynamic Release Technology er en dynamisk energifrigørelsesteknologi til freeride/backcountry-skikategorien. D.R.T. blander kulfiber med glasfiber for at give dig bedre støtte, mere selvtillid og større ydeevne uden at gå på kompromis med det sjove.

Kulfiberens styrke og lethed sikrer:
- letvægtsdæmpning
- stabilitet og kontrol"


Konstruktion af sidevæg
Et PU-lag, der forsegler den lagdelte skikonstruktion på siden og tilføjer styrke. Ski med en sidevægskonstruktion er generelt mere stabile i fart, mere livlige og mere holdbare.

Technical Details Blizzard Hustle 9

Size157164172180188
Tip width(mm)123124124.5127.5128
Waist width(mm)9292929494
Tail width(mm)113114114.5117117.5
Radius - Sidecut(m)131415.51718.5
Weight per ski(g)13701520165018001860